Porady

Dlaczego podczas serwisu sprężarki wymienia się olej w kompresorze?

Regularny serwis sprężarki pozwoli na realne obniżenie kosztów utrzymania ruchu i strat wynikłych z przerw w funkcjonowaniu zakładu. To również sprawdzony sposób na zmniejszenie awaryjności maszyn i urządzeń. Monitoring parametrów oleju, „pilnowanie terminów” jego wymiana pozwala na zapobieganie najczęściej pojawiających się problemów i awarii kompresorów powstałych w wyniku zatarcia instalacji urządzenia.

Jak często prowadzić serwis sprężarki?

Serwis sprężarki zaleca się przeprowadzać minimum dwa razy w roku. A tak naprawdę dużo zależy w tej kwestii od sposobu miejsca użytkowania kompresora. Producenci uczulają, by nie zwlekać z serwisem sprężarki i wykonywać go co 2-3 tysiące godzin pracy. Poprawnie przeprowadzony przegląd sprzętu powinien rozpocząć się dokładną analizą stanu technicznego urządzenia, na podstawie powstałej w jego wyniku dokumentacji prowadzone będą konkretne prace serwisowe, jak chociażby wymiana filtrów powietrza, oleju, jak również separatora oleju. Prace serwisowe to również drobne naprawy, których wykonanie przywraca fabryczną sprawność kompresora. Nierzadko wykonuje się też wymianę oleju w sprężarce.

Jak się ma serwis sprężarki do wymiany oleju?

www.powietrze.com.pl

W przypadku zakupu nowej sprężarki śrubowej wymianę oleju należy przeprowadzić zwykle po pierwszych 500 godzinach pracy, wraz z pierwszym serwisem posprzedażowym. Warto pamiętać, że zlecając serwis sprężarki wraz z pracami konserwacyjnymi sprawdzonej firmie o ugruntowanej pozycji na rynku (np. Spółka VECTOR Sp. z o.o. , masz pewność, że zaproponowany zostanie ci olej wysokiej jakości, a to przełoży się na wydłużenie interwałów pomiędzy poszczególnymi wymianami oleju. Mineralny olej do sprężarek powinien być wymieniany co 4000 godzin pracy. W przypadku olejów syntetycznych możliwe jest zlecanie wymiany co 8 000 godzin pracy. Jak to zostało wspomniane na początku wpisu, ostateczna decyzja o wymianie uzależniona jest od warunków otoczenia sprężarki, jakości zasysanego powietrza. Dlatego regularne wykonywanie serwisu sprężarki daje pewność, że żadna wymiana oleju nie zostanie pominięta, przez co obniżeniu może ulec wydajność, moc kompresora, a także wzrosnąć jego awaryjność. Olej jest bowiem tym medium, które nie tylko smaruje poszczególne elementy układu, chroniąc urządzenie przed zatarciem, ale także schładza. W przypadku sprężarek śrubowych absorbuje wytrącaną z powietrza wodę i pomaga usunąć ją ze zbiornika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *