Porady

Badanie wody na Legionellę

Czym właściwie jest Legionella?

 

Na pewno zastanawiali się kiedyś Państwo czym jest ta bakteria i dlaczego warto wykonywać badanie wody na Legionellę. Jest on mikroorganizmem, który powszechnie występuje w naturalnym środowisku człowieka. W sprzyjających warunkach cechuje ją bardzo szybkie rozmnażanie się i tworzenie kolonii. Bakteria Legionella jest niesamowicie trudna do usunięcia ze środowiska. Ma ogromną zdolność do przetrwania oraz wyróżnia ją umiejętność przenikania do organizmów jednokomórkowych. Choroby, które wywołuje ta bakteria są bardzo trudne do pokonania. Wywołuje problemy układu oddechowego (legionelloza), „gorączki Pontiac” oraz przez nią występuje bardzo często problem higieniczno-infekcyjny. Dlaczego warto badać pod kątem tej bakterii? Bardzo szybko i intensywnie rozmnaża się w instalacjach wody ciepłej. Dlatego obowiązkiem każdego właściciela budynku, który jest przeznaczony do użytku publicznego, jest przeprowadzenie właśnie tego konkretnego badania.

 

Jaka jest norma występowania?

 

Badanie na obecność bakterii Legionella jest przeprowadzane jako jedyne w wodzie ciepłej. Według najnowszego rozporządzenia liczba mikroorganizmów jaka jest dopuszczalna to <100 jtk. w 100ml badanej wody. Od 8 godzin do 12 godzin od chwili poboru, powinno rozpocząć się badanie wody. Jeżeli wybiorą Państwo wynik analizy z opcją poboru samodzielnego, to niestety może on okazać się błędny, ponieważ paczka potrzebuje minimalnie 24 godzin, żeby dotrzeć do laboratorium.

Z powodu, że bakteria Legionella jest groźnym mikroorganizmem powodującym poważne choroby, np. zapalenie płuc, choroby układy oddechowego czy problemy higieniczno-infekcyjne, to zgodnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia obowiązkiem Państwa jest wykonać badanie wody na legionellę. W bardzo łatwy sposób można się nią zakazić. Wystarczy wziąć prysznic lub skorzystać z klimatyzacji. Szczególnie tym badaniem powinni się zainteresować właściciele pływalni. Zapewni to bezpieczeństwo osobom korzystającym z basenów. W tym przypadku należy złożyć zamówienie z poborem próbobiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *